Fotografia lotnicza i fotogrametria

fotografia lotnicza wykopaliska archeologicznegoOferujemy wykonywanie dokumentacji lotniczej z drona DJI Phantom 4 PRO oraz Yuneec h520 RTK. Wykonujemy naloty fotograficzne oraz na ich podstawie tworzymy ortofotomapy, modele 3D, i numeryczne modele terenu przy użyciu programu Agisoft Metashape. Wykonujemy również naziemną dokumentacje fotogrametryczną elementów architektonicznych, obiektów archeologicznych i hałd oraz fotogrametrię niskiego pułapu. Podczas naszych badań używamy GPS RTK oraz tachimetru robotycznego.

Fotogrametria – krótkie wyjaśnienie

Fotogrametria to dziedzina nauk technicznych zajmująca się pozyskiwaniem informacji  o obiektach i zjawiskach drogą rejestracji, pomiaru i interpretacji obrazów i zdjęć.  Jest to technika pomiarowa oparta o obrazy fotograficzne. Znajduje zastosowanie przy opracowywaniu map, a także przy realizacji rozmaitych zadań pomiarowych. Obejmuje fotogrametrię lotniczą  – aerofotogrametrię, oraz fotogrametrię naziemną – terrofotogrametrię.

Fotografia lotnicza – krótkie wyjaśnienie

Fotografia lotnicza to dziedzina wykorzystywana w fotografii, polegająca na wykonywaniu zdjęć z “lotu ptaka” czyli samolotów, helikopterów a obecnie najczęściej modeli zdalnie sterowanych czyli dronów. Fotografia lotnicza polega na robieniu zdjęć powierzchni ziemi  z dużych wysokości.

Nasza firma działająca na terenie miasta Gdańsk i województwa pomorskiego wykorzystuje metody fotogrametryczne, które stosowane są przez nas nie tylko w geodezji dla opracowań mapowych, ale także m. in. w:

– architekturze – dokumentacja elewacji,

– archeologii – dokumentacja prac odkrywkowych,

– geologii – sporządzanie podkładów do map tematycznych,

– urbanistyce – modele przestrzenne miast, tzw. 3D

i wielu innych.

Fotogrametria daje możliwość generowania nie tylko wirtualnych, bezskalowych map numerycznych, zapisanych na nośnikach magnetycznych, ale także takich produktów jak barwne ortofotomapy cyfrowe, numeryczny model terenu, widoki perspektywiczne,  czy trójwymiarowe modele przestrzenne.

Zdjęcia oraz filmy wykonywane przy pomocy bezzałogowych urządzeń powietrznych pozwalają udokumentować przebieg budowy niemal każdego obiektu bądź nieruchomości. Dokumentacja z drona realizowana jest na potrzeby developerów, inwestorów, firm budowlanych i agencji nieruchomości.

Fotogrametria w archeologii

Zastosowanie fotogrametrii w archeologii ma wiele uzasadnień. Przede wszystkim pozwala zyskać szerszy obraz dla danej inwestycji, który jest podstawą do zaplanowania i przeprowadzenia prac oraz porównania jej rezultatów. Ta cyfrowa metoda dokumentacji znajduje coraz więcej zastosowań i cieszy się rosnącym zaufaniem oraz zainteresowaniem. Nic dziwnego – daje możliwość spojrzenia na miejsce z zupełnie innej perspektywy oraz uzyskania niezwykle precyzyjnych wyników (porównywalnych do efektów skanowania laserowego!).

Polecamy swoje usługi w szeroki pojętych pracach archeologicznych, ale nie tylko. Przy nadzorach, wykopaliskach, badaniach ratowniczych, powierzchniowych, wydawaniu opinii oraz innych czynnościach przydadzą się dane dostarczane przez fotogrametrię. W archeologii nie ma miejsca na błędy, jest za to przestrzeń dla innowacji i cyfrowych technologii. Zapraszamy do skorzystania z nich. Zapoznaj się także z ofertą nadzoru archeologicznego!

 

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu!