Skanowanie laserowe

Skanowanie laserowe to technologia umożliwiająca zbieranie trójwymiarowych informacji o powierzchni obiektów przy użyciu promieni laserowych. Proces ten znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach – od przemysłu, przez nauki geodezyjne, architekturę i archeologię, aż po medycynę.

Jak działa skanowanie laserowe?

Technologia skanowania laserowego obejmuje szereg działań, których wynikiem jest obraz trójwymiarowej struktury badanego obiektu. Aby taki obraz mógł powstać wiązka laserowa musi zostać wyemitowana w kierunku skanowanego obiektu. Urządzenie skanujące emituje laserowe impulsy w kierunku obiektu, który ma zostać zeskanowany. Emitowane impulsy uderzają w powierzchnię obiektu i odbijają się od niej. Urządzenie mierzy czas, jaki upływa od wysłania impulsu do odebrania odbicia. Na tej podstawie ocenia się odległość punkt na powierzchni obiektu od urządzenia. Dodatkowo, skaner mierzy kąty, pod jakimi promienie laserowe uderzają w powierzchnię, co pozwala określić położenie punktów w przestrzeni trójwymiarowej. Analiza dostarczonych przez skaner informacji tworzy chmurę punktów, która reprezentuje trójwymiarową strukturę badanego obiektu.

Zastosowanie skanowania laserowego

Skanowanie laserowe jest potężnym narzędziem, które znajduje zastosowanie w bardzo zróżnicowanych obszarach, m.in. inżynierii przemysłowej, branży budowlanej czy ochronie środowiska naturalnego.

  • W inżynierii przemysłowej technologia LiDAR jest stosowana do dokładnego pomiaru i analizy obiektów przemysłowych, zarówno w fazie projektowania, jak i monitorowania ich stanu technicznego w trakcie eksploatacji.
  • W architekturze i budownictwie skanowanie laserowe wykorzystuje się jako wsparcie procesów projektowych. Umożliwia ono dokładne mapowanie terenu, analizę strukturalną i tworzenie modeli 3D.
  • W archeologii i konserwacji dziedzictwa kulturowego skanowanie laserowe pomaga dokumentować stan zachowania zabytków, a także przywracać i zabezpieczać dzieła sztuki.
  • W geodezji i kartografii technologia LiDAR służy do mapowania terenu, tworzenia numerycznych modeli terenu (DTM) i modeli wysokościowych.
  • W systemach monitoringu środowiska naturalnego technologia LiDAR jest wykorzystywana do pomiaru zanieczyszczeń atmosferycznych czy monitorowania lasów.

Profesjonalne skanowanie laserowe

Inwestorów zainteresowanych przeprowadzeniem skanowania laserowego wybranych obiektów lub obszarów zachęcamy do kontaktu z GLESUM. Dysponujemy wysokiej jakości technologią, która pozwala na precyzyjne mapowanie obiektów do różnych potrzeb. Usługi skanowania laserowego realizujemy na terenie całego kraju. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą innych usług archeologicznych.