Stanowisko archeologiczne to pozostałość po działalności człowieka, która prowadzona była w przeszłości. Jest to część przestrzeni, w obrębie której znajdują się artefakty, ekofakty bądź szczątki ludzi wraz z kontekstem.
Jakie są przykłady stanowisk archeologicznych?
Stanowiska archeologiczne można klasyfikować z uwzględnieniem różnorodnych kryteriów. Ze względu na położenie wyróżnia się pozostałości terenowe, podziemne oraz podwodne. Mogą to być zatem okręty, łodzie podwodne, miejsca pochówku itp.
Jeśli za kryterium podziału przyjmie się zagospodarowanie stanowiska, wówczas należy wyróżnić tereny otwarte i zamknięte. Pierwsze z nich nie mają ściśle ustalonych granic, drugie są natomiast widocznie wyodrębnione. Do jednych z najciekawszych rodzajów stanowisk zalicza się osady, czyli jaskinie, domy, wsie, miasta itp. Archeolodzy prowadzą także swoje badania w obrębie wałów oraz fortyfikacji obronnych. Dużo informacji na temat przeszłości ludzkości dostarczają ośrodki kultu – świątynie, miejsca składania ofiar, czy też praktykowania obrzędów.
Kolejnym przykładem stanowisk są obszary, w których wydobywano surowce, a następnie przerabiano je do własnego użytku. Tego typu celom służyły wszelkiego rodzaju kopalnie, pracownie, warsztaty itp.
Na koniec warto wspomnieć o stanowiskach, które budzą wśród osób niezwiązanych z archeologią największe zaciekawienie. Są to skarby, czyli przedmioty o dużej wartości materialnej. Wyróżnić tu można amulety, pierścionki, cenne kruszywa itp. Co ciekawe, ukrywano je nie tylko w obawie przed kradzieżą, ale również dlatego, że przypisywano im magiczną moc. Utracenie takiego przedmiotu oznaczałaby zatem, zgodnie z wierzeniami właściciela, karę boską.
Popularne stanowiska archeologiczne
Stanowiskiem archeologicznym są m.in. Pompeje – starożytne miasto zniszczone w okresie cesarstwa rzymskiego przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku. Dzięki popiołowi wulkanicznemu zachowały się budowle, szczątki ludzkie i zwierzęce, co pozwoliło archeologom ustalić, w jaki sposób żyła tamtejsza ludność. Wśród nietypowych i kontrowersyjnych stanowisk warto wskazać Kopiec Węża, czyli wał ziemny, znajdujący się w rejonie Bush Creek w Ohio. W 1964 został on wpisany na listę National Historic Landmark. Kopiec ten przypomina połykającego jajo węża ze spiralnie ułożonym ogonem. Na jego temat stworzono wiele mitów. Niektórzy uważają, że kopiec ma nadprzyrodzoną moc, inni upatrują w nim biblijnego węża, kuszącego Ewę.
Stanowiska archeologiczne dostarczają wielu informacji na temat życia ludzi w przeszłości. Chcąc dowiedzieć się, gdzie się znajdują, można skorzystać z mapy dostępnej w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę. Zapoznaj się z naszą ofertą badań archeologicznych!